Reklama

Reklama

GMINA ŁUKÓW Zebrania sołeckie o wykorzystaniu funduszu

Opublikowano: czw, 20 sie 2020 05:00
Autor:

GMINA ŁUKÓW Zebrania sołeckie o wykorzystaniu funduszu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Łuków rozpoczął się cykl zebrań wiejskich, na których mieszkańcy zadecydują jak wykorzystają pieniądze z funduszu sołeckiego.

Reklama

 

Od początku tego tygodnia takie zebrania odbyły się już w Kownatkach, Malcanowie, Zarzeczu Łukowskim i sołectwie Rzymy Las. Na środę 19 sierpnia są planowaną kolejne - o 17.00 w Aleksandrowie i o 19.00 w Suchocinie.

 

We wnioskach o podziale pieniędzy z funduszu sołeckiego mogą się znaleźć wyłącznie przedsięwzięcia, które są zadaniami własnymi gminy, mają być realizowane na mieniu komunalnym i mieścić się w strategii rozwoju.

 

Samorządy mogą, ale nie muszą wydzielać takich środków w swoim budżetach. Gminy, które się na to zdecydują, otrzymują zwrot części środków z budżetu państwa. Gmina Łuków korzysta z tej możliwości od początku, czyli od 2009 roku, gdy został wprowadzony fundusz sołecki, a pieniądze trafiają do wszystkich 36 sołectw.

 

Od tego czasu środków na fundusz jest coraz więcej, ale zwrot wydatków z budżetu państwa jest coraz mniejszy. Ponad 10 lat temu przy funduszu sięgającym blisko pół miliona złotych zwrot wynosił 40 procent, natomiast obecnie, gdy pieniędzy jest ponad dwa razy więcej, zwrot będzie o... połowę mniejszy.

 

W 2021 roku sołectwa będą mieć do wykorzystania ponad 1 milion 115 tysięcy złotych, które są dzielone proporcjonalnie m.in. do liczby mieszkańców i ich dochodów. Maksymalną kwotę, sięgająca prawie 49 tysięcy złotych, będzie mieć do dyspozycji osiem największych sołectw: Dąbie, Gołaszyn, Krynka, Łazy, Ryżki, Świdry, Zalesie oraz połączone sołectwa Gręzówka, Gręzówka-Kolonia i Nowa Gręzówka. Najmniej, ponad 14 tysięcy złotych, otrzyma najmniejsze sołectwo Rzymy Las.

 

Listy zadań, które miałyby być sfinansowane z funduszu sołeckiego powinny być złożone do 30 września, tak by rada gminy mogła je uwzględnić w projekcie budżetu na przyszły rok.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +1 / -1

    Elwira

    Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05