GMINA STOCZEK ŁUKOWSKI Ostrzeżenie przed barszczem Sosnowskiego. Rośnie także w innych częściach powiatu

wiadomosci - Mamy doniesienia o występowaniu groźnej i trującej rośliny na terenie naszej gminy- barszczu Sosnowskiego. To niebezpieczna roślina – ostrzegają władze gminy Stoczek.

mo

Opublikowano: 16 lipca 2020 16:00 | Aktualizacja: 16 lipca 2020 14:28

 - W przypadku zauważenia barszczu Sosnowskiego bądź podejrzenia, że to może być ta roślina, prosimy zachować szczególną ostrożność- nie dotykać rośliny i niezwłoczne zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy w Stoczku Łukowskim - apelują władze.

Roślina ta wydziela soki, które mają właściwości drażniące, powodujące przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry (II i III stopnia) z pęcherzami.

Barszcz Sosnowskiego najsilniej parzy w okresie kwitnienia i owocowania, gdyż dodatkowo sprzyja temu słoneczna pogoda. W tym czasie nawet przebywanie w pobliżu tej rośliny jest niebezpieczne, ze względu na unoszenie się toksycznych substancji w powietrzu i osadzaniu na ciele.

Pisaliśmy już o barszczu Sosnowskiego, który wystepował  min. na trasie z Nurzyny do Celin  w gminie Trzebieszów, na cmentarzu w Turzystwie w gminie Adamów, nad rzeką za klasztorem w Woli Gułowskiej.

Jeżeli miałeś styczność z barszczem Sosnowskiego:
1. Dokładnie przemyj wodą z mydłem miejsce styczności z rośliną.
2. Skontaktuj się z lekarzem.
3. Unikaj słońca przez dwie doby - nawet, jeśli tylko podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem. Skóra oparzona i poddana na działanie promieni słonecznych to duże niebezpieczeństwo

 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.