Reklama

Reklama

Humanista też człowiek

Opublikowano: pon, 1 sie 2016 09:56
Autor: | Zdjęcie: ZHP Łuków

Humanista też człowiek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Takie hasło przyświecało harcerzom przez ostatnie miesiące realizacji projektu społecznego.

Reklama

Od października 2015 r. do lipca 2016 r. Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie zorganizował szereg przedsięwzięć upowszechniających, w ciekawy sposób, dorobek takich dyscyplin naukowych, jak: historia, psychologia, socjologia, politologia. Działania, koordynowane przez hm. Michała Mojskiego, wsparła Fundacja Banku Zachodniego WBK w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”.  

Zaczęło się od warsztatów „Być genialnym jak Leonardo da Vinci” we Franopolu koło Sarnak. Uczniowie klas humanistycznych I LO w Łukowie oraz harcerze z Łukowa, Radzynia, Białej Podlaskiej zdobywali nowe umiejętności interpersonalne, aby później przygotować kolejne przedsięwzięcia. Temu samemu celowi miał służyć opracowany przez druhny i druhów kurs rozwoju osobistego on-line „EGO-rozwój”.  

Był także czas na warsztaty, podczas których uczestnicy dyskutowali na temat „Czy Machiavelli mógłby napisać scenariusz do „House of Cards”?”. Zajęcia były konfrontacją traktatu filozoficznego z fabułą współczesnego serialu. Maj przyniósł kolejne warsztaty. „Życie w obrazkach” dała możliwość analizowania wydarzeń historycznych.  

Nie mogło zabraknąć również gier. Uczniowie „Kościuszki” w maju i czerwcu współzawodniczyli w „QR-Herosach”, zdobywając wiedzę o bohaterach II wojny światowej, takich jak: Witold Pilecki, Andrzej Wacław Rejmak „Ostoja”, Jan Dębski czy Jan Piwnik „Ponury” w nieszablonowy sposób.    

I miejsce zajęli Jakub Mościcki i Cezary Świderski, a II miejsce - Damian Mitura i Bartosz Rybak.     


Natomiast w Białej Podlaskiej młodzież weszła do „Labiryntu filozofów”. Tym razem zadania dotyczyły poglądów m.in. Arystotelesa, Jana Pawła II czy Immanuela Kanta. W rywalizacji zwyciężyły: Klaudia Kościuk i Michalina Barabaniec.  

Zwieńczeniem projektu miało być przedsięwzięcie opracowane samodzielnie przez młodzież według własnego pomysłu. Okazała się nim kolejna gra miejska pod hasłem „Christianitas 1050”, odwołująca się do rocznicy chrztu Polski. Wzięli w niej udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, a także reprezentanci IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łukowie i Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie.   Uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy historycznej, by później wyruszyć w trasę, symbolicznie przemieszczając się wehikułem czasu po różnych datach z dziejów Polski. Na swej drodze spotykali postacie związane z rozwojem chrześcijaństwa w naszym kraju: św. Wojciecha, Piotra Skargę, ks. Stanisława Brzóskę, ks. Jerzego Popiełuszkę, Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego. W rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którymi okazali się uczniowie z klas o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie w „Kościuszce”.

Oto wyniki: I miejsce - Dominika Pycka i Dominika Popek, II miejsce - Damian Mitura i Kornel Końka, III miejsce - Michał Chudek i Rafał Nurzyński. Najlepsi otrzymali w nagrodę sprzęt elektroniczny.  

Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia był hm. Michał Mojski, zastępca komendanta łukowskiego hufca ZHP, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z I LO im. T. Kościuszki w Łukowie.  


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.