Reklama

Reklama

Krawężnik zewnętrzny czy wewnętrzny? Nietypowa lekcja dla młodzieży

Opublikowano: sob, 16 gru 2017 14:04
Autor: | Zdjęcie: Szkoła Izolacji Jetro Isover

Krawężnik zewnętrzny czy wewnętrzny? Nietypowa lekcja dla młodzieży - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Piątka uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie jedzie właśnie do fabryki wełny mineralnej w Gliwicach. To nagroda za wykazanie się wiedzą w projekcie edukacyjnym "Szkoła Izolacji Jetro Isover". Czym jeszcze może nas zaskoczyć firma budowlana?

Reklama

Czy uczniowie zawodu Odnawialne Źródła Energii swoją wiedzę mogą zdobywać poza murami szkoły? Okazuje się że tak. Przez ostatnie tygodnie odbywały się spotkania młodzieży z powiatu łukowskiego w ramach programu „Szkoła Izolacji Jetro Isover”. Inicjatywę zorganizowała firma budowlaną Jetro ze Świdrów oraz producent wełny mineralnej Isover. 24 listopada swoją wiedzę sprawdzali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie, kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Młodzież zapoznawała się z zagadnieniami dotyczącymi ocieplenia budynków jako sposobu na zmniejszenie zużycia energii, miała też okazję poznać tajniki funkcjonowania firmy Jetro oraz marki Isover. Jak się okazuje, firma budowlana żyje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W rozmowie z portalem Łuków24.pl Karol Walo, właściciel Jetro odsłania kulisy swojego biznesu.

Najwięcej kontrahentów firmy Jetro pochodzi z terenu powiatu łukowskiego. Jak mówi właściciel, jest to naturalne zjawisko, choć wpływ na zainteresowanie ofertą ma znajdujący się w Świdrach skład budowlany. To właśnie w tym miejscu chętni wybudować bądź wykończyć własne „M” mogą kompleksowo zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Jetro oprócz typowych materiałów budowlanych sprzedaje też elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz. Oferuje też usługi doradcze dla niezdecydowanych. Pracownicy firmy chętnie wyjaśniają klientom, jakie dobrać materiały bądź produkty, by całość spełniała ich oczekiwania i współgrała ze sobą.

- Firma Jetro ma też klientów z pozostałych części Polski. Duża w tym zasługa prywatnych wykonawców, których bardzo cenię i którzy chętnie wracają do nas po produkty - mówi właściciel Karol Walo. - Osoby te przyjeżdżają do nas w piątek lub sobotę, dokonują kompleksowych zakupów i jadą na swoje budowy, często oddalone o 100, 200 kilometrów - dodaje.

Jak przekonuje Karol Walo, wiele osób z innych miejscowości skarży się, że dokonując zakupów w lokalnych składach budowlanych bądź sklepach, nie może nabyć wszystkiego na raz. Jetro chcąc zmienić to podejście, wychodzi z kompleksowym asortymentem. Czasami wiążą się z tym nietypowe, nawet humorystyczne sytuacje. Jedną z nich jest - wspominana do dziś - jedna z pierwszych sprzedaży, gdzie zamawiającym był Zarząd Dróg Miejskich w Łukowie. Wówczas budowane było rondo przy hipermarkecie Tesco na ul. Międzyrzeckiej, a ZDM zamówił w Jetro kamienne krawężniki. Kwestią sporną było nazewnictwo kupowanych elementów...

- W terminologii kostki brukowej, krawężnik łukowy zewnętrzny to ten układany na zewnątrz ronda, a krawężnik łukowy wewnętrzny w jego wnętrzu. Sprawa wygląda inaczej w nazewnictwie wyrobów z kamienia, z którego wykonane są elementy przy rondzie niedaleko Tesco. W tym przypadku krawężnik łukowy zewnętrzny, to ten który jest wygięty na zewnątrz, ale układany... wewnątrz ronda. Z kolei krawężnik łukowy wewnętrzny to element wygięty wewnątrz ronda, układany... na jego zewnątrz - wyjaśnia Karol Walo.

Powyższa sytuacja na szczęście została wyjaśniona pozytywnie. Jak mówi właściciel firmy, sam krawężnik - wewnętrzny jak i zewnętrzny - co ciekawe do dziś trzyma się bardzo dobrze. Przez 10 lat nie zauważono na nim poważniejszych pęknięć czy odprysków.

- Wszystko dlatego, że był to produkt z kamienia - dodaje pan Karol.

Czy uczniowie biorący udział w „Szkole Izolacji Jetro Isover” będą mogli za jakiś czas pochwalić się podobnymi historiami po wycieczce do Gliwic? Spośród startujących przedstawicieli ZS nr 2 w Łukowie, najlepsze wyniki w teście wiedzy uzyskali Sebastian Świeczak, Patryk Zalewski, Marcin Cichosz, Mariusz Kmieć, Jakub Kryczka i Michał Stolarczyk. Specjaliści od OZE uzyskali drużynowo jedną z większych średnich w teście i powiększą swoją wiedzę, wyjeżdżając w nagrodę na wycieczkę do jednej z najnowocześniejszych w Europie fabryk wełny mineralnej Isover w Gliwicach. Wyjazd zaplanowano już w przyszłym tygodniu. UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.