W Hucie Dąbrowie w gminie Krzywda powstaje biblioteka na miarę 21 wieku. Budowa obiektu, współfinansowana ze środków budżetu państwa, już się zakończyła, a w najbliższych tygodniach zostanie on wyposażony w niezbędne meble i sprzęt.
Placówka w Hucie Dąbrowie, która poza Okrzeją jest jedną z dwóch filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie, obecnie mieści się w miejscowej szkole. - Po przeprowadzce różnica będzie nie do opisania. Na dwóch kondygnacjach będzie nie tylko ponad 900 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ale również nowoczesny sprzęt, z którego będą korzystać członkinie miejscowego koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańcy Huty Dąbrowy i okolicznych miejscowości. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja nowej placówki, przy jednej z dwóch głównych ulic w centrum, w okolicy szkoły i kościoła - cieszy się dyrektor GBP w Krzywdzie Małgorzata Prządka.
W nowym budynku będzie m.in. czytelnia, wypożyczalnia, pracownia multimedialna, sala konferencyjna, strefa relaksacyjna z kawiarenką, strefa ruchu i gier oraz tak zwane kukułcze gniazdo, czyli studium sensoryczno-doświadczalne i "magiczny świat bajek".
Budowa obiektu kosztowała prawie 2 miliony 900 tysięcy złotych, z czego ponad 1 milion to dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którymi dysponuje Instytut Książki. Resztę stanowią środki własne gminy.
Gmina Krzywda pokryje również koszty wyposażenia. Meble, urządzenia AGD, sprzęt sportowy i multimedialny, wyposażenie zaplecza kuchennego i łazienek oraz system monitoringu mają być dostarczone i zamontowane w najbliższych tygodniach.
Nowa biblioteka w Hucie Dąbrowie powinna być otwarta przed końcem 2020 roku.
Komentarze (12)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
3 miesiące temu | ocena +0 / -0
Swój
Budynek od czerwca stoi nieużywany ,a młodzież z huty nie mając gdzie się podziać stoi na CPN, KGW na plebanii na plebanii u księdza.Dużo lamp świeci się przy budynku wieczorem ,w zasadzie po co? skoro mieszkańcy nie korzystają.Nie szkoda publicznych pieniędzy?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
3 miesiące temu | ocena +2 / -3
Mieszkaniec gminy
To co napisał "hucki" nadaje się do Prokuratury. Panie Kędra i Panie Gajownik jeżeli to nieprawda to proszę pozwać "huckiego" bo ja bym tego nie darował.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +1 / -1
Była mieszkanka Huty
Biblioteka to też siłownia - tyle, że umysłowa. Poważnie mówiąc, kiedy składano wniosek o dofinansowanie była taka niemal pewność, że da się " przechytrzyć " ograniczenia zawarte w projekcie dofinansowania unijnego i powstanie tam też dwie sale dla przedszkola, świetlica wiejska , miejsce na komercyjne przedsięwzięcia dokładnie takie o których Państwo piszecie- siłownia, jakaś kawiarnia, sala do wynajęcia na różne potrzeby. Niestety, żeby rozliczyć prawidłowo dotacje ze środków unijnych budynek ten musi funkcjonować jako biblioteka. Myślę, ze to kwestia czasu i te dodatkowe (chyba potrzebne w Hucie przedsięwzięcia pojawią się w tym budynku. Co do pracowników - nabór na stanowiska kierownicze pewnie będzie z konkursu a pozostałe .... Każde dodatkowe miejsce pracy w Hucie jest bardzo potrzebne. Wszystkie okoliczne wsie maja większe czy mniejsze świetlice, remizy strażackie czy inne obiekty służące tym społecznościom - czemu więc Huta miałaby być wyjątkiem. Mam nadzieję , że zechcecie Państwo z Huty i okolic skorzystać z tego co zaoferuje biblioteka i inne podmioty, które znajdą tam swoje miejsce. Co do utrzymania budynku, że kosztuje? Tak, płacący podatki do skarbówki przynajmniej w części refundują koszty gminie , a rolnicy i szara strefa i tak tych kosztów ani bezpośrednio , ani pośrednio nie poniesie. Ktokolwiek to zaplanował , zorganizował, wybudował czy wyposażył nie zrobił tego gratis. Mieszkańcy (jeżeli zechcą) korzystać będą mogli z biblioteki za darmo. I to też jest korzyść dla Huty.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +4 / -0
hucki
Tak duży budynek jest niepotrzebny, ale gdyby był mniejszy to wykonawca budowy by tyle nie zarobił. Przetarg odbył się za poprzedniego wójta a wtedy wiadomo jak było. W innych gminach wykonawcy płacą dziesięciny /10% od roboty/ a w gminie Krzywda było ponoć 30%.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +2 / -0
Młodziak
Siłownie tam chociaż zróbcie. Może ktoś się pojawi
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +18 / -0
trwają zakłady...
to teraz pytanie, zatrudniona zostanie zona czy córka radnego? Obaj cicho siedzą na razie. Może obie po pół etatu?,
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +0 / -0
Huciak
Co to jest? No chyba nie konkurencja dla sal weselnych obok. Ciekawe czy ta młodzież będzie miała tam wstęp, pewnie tak jak w pozostałych miejscowościach, młodzież nadal na przystankach
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +2 / -0
zastanawiające
Budynek robi wrażenie ale po co wam aż 900 metrów?
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +1 / -1
Bodzio
Młodzież swój czas wolny W Hucie D spędza na CP-nie. Niewiem czy odnajdą się w bibliotece
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +2 / -0
Janek
Koszty utrzymania tego kolosa będą ogromne i to wszystko dla 130 aktywnych czytelników????? Coś tu nie halo ,według mojej wiedzy średnio bibliotekę publiczną w Hucie Dąbrowie odwiedza 4-5 osób dziennie i na to wydane zostało prawie 3 mln zł.Naprawde niema w naszej gminie bardziej potrzebnych inwestycji
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +2 / -0
Mr Books
po co aż taki budynek?? Czy wy wiecie ile osób wypożycza książki?!! szczególnie w takim miejscowościach jak Krzywda czy Huta Dąbrowa? Oczywiście niech biblioteka powstanie ale nie budynek za prawie 3 miliony zł. Budynek którego koszty utrzymania będą ponosić podatnicy.
Zgłoś
Odpowiedz
Oceń
4 miesiące temu | ocena +10 / -2
Masakrą
Kolejny pustostan na naszym utrzymaniu a w szkole niedługo będzie więcej nauczycieli niż dzieci
Odpowiedz
Oceń