Larwa w posiłku serwowanym w św. Tadeuszu

wiadomosci Leżącej na oddziale położniczo-ginekologicznym i patologii ciąży kobiecie zaserwowano na obiad gulasz drobiowy, w którym tkwiła martwa larwa. Taką informację podaje tygodnik Słowo Podlasia.

Łuków24

Opublikowano: 2 października 2019 13:38 | Aktualizacja: 2 października 2019 13:38

Według relacji gazety z Białej Podlaskiej pochodząca z Międzyrzeca 21-letnia mieszkanka powiatu radzyńskiego jest zbulwersowana całą sytuacją. 

Jak czytam w artykule to miał być posiłek, który w zasadzie się już pacjentce nie należał. Tego dnia zdecydowała się bowiem opuścić oddział na własne żądanie.  Według relacji 21-latki przyniesiono jej kurczaka w sosie z kaszą gryczaną. Larwę zauważyła pod koniec posiłku. O zajściu poinformowała personel. 

Przytaczając wyjaśnienia szpitala gazeta informuje, że placówka poprosiła o wyjaśnienie firmę gastronomiczną, która przygotowuje posiłki. Według lecznicy w trakcie wieloletniej współpracy z firmą cateringową taka sytuacja nie zdarzyła się tam nigdy wcześniej, zaś obecności larw w magazynach nie wykazała kontrola sanepidu, ani wewnętrzna lustracja w zakresie przechowywania produktów. Nie stwierdzono także uchybień dotyczących warunków i sposobu przechowywania produktów. O incydencie został powiadomiony dostawca kasz.


Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.