Reklama

Reklama

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego (GALERIA)

Opublikowano: wt, 4 sie 2020 06:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczystości odbyły się w Parku Miejskim w Łukowie przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej

Reklama


Punktualnie o „godzinie W” zawyły syreny alarmowe i mieszkańcy uczcili pamięć powstańców minutą ciszy. Tradycyjnie został odśpiewany Hymn Polski. Ewa Sposób przybliżyła historię Mieczysława Matacza, jednego z łukowskich powstańców. Głos zabrał też jego wnuk, który opowiedział powstańcze historie i anegdoty, opowiedziane mu przez walczącego w powstaniu dziadka, oraz przywiózł po nim pamiątki.

Kolejnym punktem była część artystyczna, etiuda „Jeno odmień czas kaleki…” w wykonaniu Julii Semczuk, Macieja Radomyskiego i Kacpra Siwiaka z Teatru Poezji ŁOK. Następnie mieszkańcy miasta i okolic, przy głosie werbla, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy „Mówiącym kamieniu”. Anton Fartushnyi zagrał „Ciszę” na trąbce a uczestnicy uroczystości odśpiewali  wspólnie kilka pieśni powstańczych.

 

Dzieci wzięły udział w Quizie poświęconym Powstaniu Warszawskiemu, przygotowanym przez Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków. Przez całe wydarzenie czynna była wystawa umundurowania oraz wyposażenia powstańca warszawskiego w wykonaniu lokalnej grupy rekonstruktorskiej.

 

Najmłodsi uczestnicy mogli rzucić repliką granatu do celu. Jak co roku Biegacze Pomagacze wzięli udział w „Biegu 63 minuty”, aby w ten sposób uczcić 63 dni Powstania Warszawskiego. W trakcie wydarzenia odbyła się również wystawa plenerowa „Biblioteka Bohaterów 1944”, przygotowana przez Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Były to wyeksponowane książki i publikacje opisujące Powstanie Warszawskie, umożliwiające zapoznanie się z nimi oraz lekturę w plenerze. W przygotowanie tej wystawy włączyła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez Fundację Cegiełkowo był konkurs wiedzy o powstaniu. Pamięć powstańców uczcił też Rowerowy Łuków, który wybrał się na 63 km trasę. Łukowskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyła projekcja filmu „Powstanie Warszawskie” w Amfiteatrze Miejskim.

 

Wydarzeniem towarzyszącym Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było Kino Niepodległa 2020. Mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć bezpłatnie w Kinie Łuków takie filmy jak: „Zakazane piosenki”, „Kanał”, „Pianista”, „Powstanie Warszawskie” oraz „Miasto 44”.

 

Organizatorami Łukowskich obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego byli: Łukowski Ośrodek Kultury, Kino Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy, Motoweterani Łuków oraz Biegacze Pomagacze - Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    jarek

    gówniażaeria zamiast do nauki się wziąść to granatami rzuca, co za czasy