Patriotyczny piknik dla Eugeniusza Kwiatkowskiego

wiadomosci Kilkuset mieszkańców miasta zebrało się 11 listopada w parku miejskim by oddać cześć Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Osoba ta sto lat temu przebywała w Łukowie w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Łuków24

Opublikowano: 13 listopada 2018 11:03 | Aktualizacja: 13 listopada 2018 11:03

Eugeniusz Kwiatkowski to kolejna postać, która została oddolnie upamiętniona przez mieszkańców Łukowa. Z inicjatywy społecznika Andrzeja Zdrojewskiego, Towarzystwa Fruwającej Muchy i stowarzyszenia „Motoweterani” w parku miejskim stanął kolejny „kamień pamięci”. Od teraz przechodnie będą mogli przypomnieć sobie o roli przebywającego 100 lat temu w naszym mieście jednego z budowniczych II RP. A była ona niemała.

„Mówiący kamień” poświęcony Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu odsłoniły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Łukowie. Wspólnie z Łukowską Radą Seniorów przestawiły również część artystyczną. Wcześniej uczestnicy patriotycznego pikniku odśpiewali hymn państwowy w jego pełnej, czterozwrotkowej wersji. Sylwetkę Kwiatkowskiego przypomniała natomiast Ewa Sposób.

Eugeniusz Kwiatkowski to Honorowy Obywatel Łukowa, który w momencie odzyskiwania przez Polskę niepodległości aktywnie działał w naszym mieście. Późniejszy wicepremier oraz Minister Handlu i Przemysłu po zaciągnięciu się w 1916 roku do Legionów Polskich, po okresie rekruckim został skierowany do Krajowego Inspektoratu Zaciągu w Łukowie, pracując w aparacie werbunkowym płk Władysława Sikorskiego. Otrzymał tu stopień chorążego. W latach 1916-1918 współredagował gazetę „Głos Ziemi Łukowskiej”, w roku 1917 był komendantem Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łukowie. W momencie odzyskania przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1918 r. kierował akcją rozbrajania Niemców, współpracując ze Stefanem Zdanowskim.

Gdy po Przewrocie Majowym w 1926 r. Ignacy Mościcki został Prezydentem RP, powołał Kwiatkowskiego na stanowisko Ministra Przemysłu i Handlu. Upamiętniony „mówiącym kamieniem” budowniczy przyczynił się do rozbudowy Państwowych Zakładów Przemysłowych, m.in. PZL „Okęcie”, Fabryki Karabinów, Państwowych Zakładów Optyczne, Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych. Dzięki swoim działaniom stał się znany jako autor koncepcji rozwoju handlu morskiego, a także jako budowniczy portu w Gdyni. 23 czerwca 1938 Kwiatkowski decyzją Rady Miasta otrzymał wspomniany wyżej tytuł Honorowego Obywatela Łukowa. W późniejszym okresie życia wracał do naszego miasta, odwiedzając swoich znajomych i przyjaciół. Tutaj też mieści się ulica jego imienia.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.