Reklama

Reklama

Poseł pisze w sprawie kas na dworcu. "To zadziwiające"

Opublikowano: pt, 3 sty 2020 09:22
Autor:

Poseł pisze w sprawie kas na dworcu. "To zadziwiające" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Treść interpelacji poselskiej w sprawie braku kas na dworcu kolejowym w Łukowie, która została złożona do Pana Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury:

Reklama


 
Sz. P. Andrzej Adamczyk

Minister Infrastruktury

Szanowny Panie Ministrze,

od 2014 roku na stacji kolejowej w Łukowie zamknięte są kasy biletowe. Według PKP Intercity S.A. przyczyną zamknięcia kas biletowych była niska sprzedaż biletów. Z podjętej decyzji bardzo niezadowoleni byli mieszkańcy i podróżni korzystający z łukowskiego dworca. Od wielu lat domagają się oni zmiany tej decyzji, tak aby nie byli zmuszeni do zakupu biletów jedynie u konduktora, szczególnie, że przez stację Łuków przejeżdża wiele obleganych pociągów, w tym do Warszawy. Niestety sama obecność automatów biletowych na stacji nie jest wystarczająca. Codziennie w pociągu jadącym z Łukowa do Warszawy powstaje długa kolejka osób chcących kupić bilet u konduktora. Ostatnie osoby z kolejki otrzymują bilety stojąc często do okolic Siedlec. Należy też dodać, że Łuków jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Przejeżdża przez niego kilkadziesiąt pociągów dziennie. Podróżni nie mając jednak możliwości zakupu biletu w kasie, nie mają często zagwarantowanego miejsca do siedzenia.

Do ostatniej zmiany rozkładu jazdy przez stację w Łukowie przejeżdżało jeszcze więcej pociągów relacji Lublin – Warszawa. Z uwagi na remont drogi kolejowej nr 7
i konieczność wprowadzenia objazdów przez linie kolejowe nr 12 i 30 jeszcze więcej pasażerów korzystało z tej stacji. Często przychodzili oni do budynku stacji Łuków podczas przerwy pociągu, która wynosiła od 20 do 30 minut dla relacji pociągu Lublin – Warszawa. Zadziwiającym jest fakt, że na dużym dworcu kolejowym od ponad 5 lat nie ma możliwości stworzenia kasy biletowej, a na stacji w Międzyrzecu Podlaskim, który jest dużo mniejszym miastem od Łukowa oraz posiada mniejszy dworzec i nie przejeżdża przez niego tak dużo pociągów jak przez Łuków, kasy biletowe są zlokalizowane. Podróżni bardzo chętnie z nich korzystają. Warto wspomnieć, że obietnice ponownego powstania kasy biletowej w Łukowie pojawiały się ze strony PKP S.A. już od czasu ich zamknięcia, natomiast z najnowszych informacji wynika, że spółka PKP nie jest zainteresowana, aby ponownie się one pojawiły.

W związku z tym proszę Pana Ministra o odpowiedź na poniższe pytania:

  1. Czy problem braku kas na stacji w Łukowie zostanie zauważony przez PKP S.A. i czy
    w najbliższym czasie one powstaną?
  2. Czy PKP S.A., gdy wyrazi wolę ponownego otwarcia kas biletowych na stacji 
    w Łukowie, będzie pokrywać koszty ich funkcjonowania czy spoczną one na barkach samorządu?
  3. Dlaczego wytłumaczeniem braku kas na stacji kolejowej w Łukowie jest niska sprzedaż biletów, jeśli na stacji kolejowej w Międzyrzecu Podlaskim kasy biletowe są zlokalizowane, pasażerowie z nich chętnie korzystają, a podróżnych jadących z tej stacji jest zdecydowanie mniej niż w Łukowie?
Z poważaniem,

Michał Krawczyk

Poseł na Sejm RPUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.