Posła martwi trudny dostęp do lekarzy

wiadomosci ŁUKÓW - Jakie są przyczyny problemów z obsadą etatów lekarskich i pielęgniarskich w polskich szpitalach? Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza taką informację upublicznić w najbliższym czasie? - pyta w resorcie poseł Krzysztof Głuchowski (PiS)

Łuków24

Opublikowano: 12 lipca 2019 12:27 | Aktualizacja: 12 lipca 2019 12:27

Zdaniem łukowskiego parlamentarzysty do opinii publicznej docierają sygnały o stale malejącej liczbie lekarzy specjalistów np. pulmonologów, endokrynologów i psychiatrów dziecięcych, o trudnościach w dostosowaniu ilości miejsc szpitalnych do liczby pracujących pielęgniarek, o problemach z obsadą etatów na SOR-ach. 

W odpowiedzi na pytania Głuchowskiego Józefa Szczurek - Żelazko wiceminister zdrowia zauważa, że problem jest bardzo złożony.  Jej zdaniem brak lekarzy to efekt m.in. zmian demograficznych i szybkiego wzrostu zapotrzebowania na specjalistyczne usługi medyczne.Na tym nie koniec. Zdaniem Szczurek - Żelazko wyzwaniem jest pojawianie się coraz droższych technologii medycznych; nierównomierne rozmieszczenie szpitali oraz różny poziom ich  wyposażenia. - Wreszcie ograniczone środki finansowe, którym dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia - kończy przedstawicielka resortu zdrowia.  

Jeżeli chodzi o braki wśród pielęgniarek. Wiceminister przypomina, że od 1 stycznia obowiązuje nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. To  0,6 etatu na łóżko (oddziały o profilu zachowawczym) i 0,7 etatu na łóżko (oddziały o profilu zabiegowym). Te wskaźniki zdaniem Szczurek - Żelazko zapewnią bezpieczeństwo pacjentów.  - Służba zdrowia jest w fazie przeobrażeń. Problem polega na tym, że odbywają się one (dosłownie i w przenośni) na żywym ciele pacjenta - komentuje Krzysztof Głuchowski w rozmowie z "Łuków 24". 


Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.