Reklama

Reklama

POWIAT Przełączenie i koncentracja numeru alarmowego Straży Pożarnej 998 na 112

Opublikowano: 3 lutego 2021 07:20
Autor:

POWIAT Przełączenie i koncentracja numeru alarmowego  Straży Pożarnej 998 na 112 - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 8 lutego 2021 r. w województwie lubelskim rozpocznie się pilotażowe przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.

Reklama

Przejęcie numeru 998 na 112 na terenie powiatu łukowskiego ustalono na 9 lutego 2021 r.

W wyniku przełączenia i koncentracji numeru alarmowego 998 mieszkaniec w powiecie łukowskim wybierając numer alarmowy straży pożarnej 998 zarówno z telefonu stacjonarnego jak i komórkowego połączy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.

- To nie znaczy, że numer 998 znika, on dalej funkcjonuje, z tym, że obywatel, który zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się do dyspozytora PSP tak jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR. Zgłoszenie zostanie obsłużone przez wyszkolone służby, zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do konkretnej służby i przekazane do dyspozytorów PSP. Nie będziemy obsługiwać bezpośrednich zgłoszeń od obywateli, tylko będziemy dostawać dyspozycję od CPR i będziemy ją realizować. Nie znaczy to, że jeżeli obywatel zwróci się bezpośrednio do PSP, połączy się z dyspozytorem, to zostanie przekierowany do CPR, zgłoszenie zostanie wtedy przyjęte i obsłużone –  tłumaczy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Grzegorz  Alinowski.

Lubelskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego mieści się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Podstawowe zalety koncentracji numerów alarmowych:

 - Szybsze powiadamianie służb ratowniczych eliminowanie / filtrowanie wywołań niezasadnych zastępowalność na wypadek przeciążenia lub awarii systemu obsługa zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców obsługa zgłoszeń typu eCall oraz SMS możliwość ciągłego podtrzymywania rozmowy ze zgłaszającym z jednoczesnym aktualizowaniem informacji w formatce.

Operatorzy CPR pracują w systemie 12-godzinnym, w pięciu grupach, średnio na zmianie jest 13-14 osób, co umożliwia odbiór zgłoszeń alarmowych na terenie woj. lubelskiego. Mamy bardzo mały proc. zgłoszeń oddanych do innych województw. Zdarzają się sytuacje, kiedy mamy zgłoszenia związane z warunkami atmosferycznymi, przy dużym nasileniu zgłoszeń, wpadają one do innego i są przekazywane do Powiatowych Komend PSP czy Komend Policji, czy lubelskiej Dyspozytorni Medycznej – podkreślił kierownik lubelskiego CPR Jarosław Szymczyk.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.