Reklama

Reklama

Rowerzysto, pamiętaj o przepisach

Opublikowano: czw, 31 mar 2016 09:32
Autor: | Zdjęcie: Rowerowy Łuków

Rowerzysto, pamiętaj o przepisach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z wiosną rozpoczął się sezon rowerowy. Większość z nas korzystając z jednośladów wyrusza na rowerowe wycieczki. Policja przypomina: rowerzysta jest normalnym użytkownikiem drogi, który ma prawo oczekiwać, że jego uprawnienia będą respektowane, ale sam także ma obowiązek pamiętać o przepisach.

Reklama

Rowerzysta zaliczany jest do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu. Nie jest osłonięty blachą, nie jest zabezpieczony strefami kontrolowanego zgniotu, pasami, poduszkami, kurtynami i innymi urządzeniami chroniącymi kierujących samochodami. Kolizja pojazdu samochodowego i rowerzysty zawsze skończy się gorzej dla tego drugiego. Odrobina wyobraźni i podstawowe zasady bezpieczeństwa wystarczą by uniknąć tragedii.

Łukowska policja przypomina kilka podstawowych przepisów.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W innych przypadkach kierujący rowerem  musi poruszać się po jezdni na zasadach obowiązujących innych kierujących. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. 

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:  

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;  
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;  
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.  

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10. 

Łukowscy policjanci już dziś zapowiadają, że będą stosować surowsze środki represji wobec rowerzystów jeżdżących chodnikami przeznaczonymi dla pieszych. Stosowane do tej pory mniej uciążliwe środki represji wobec rowerzystów niestosujących się do przepisów, nie były w wystarczający sposób skuteczne. Wielu rowerzystów w dalszym ciągu nie respektuje obowiązujących ich przepisów, dalej jeżdżą po chodnikach przeznaczonych tylko dla pieszych.

Przepisy dla rowerzystów: http://lubelska.policja.gov.pl/lub/pozostale/linki/45624,Przepisy-dla-rowerzystow.html MJ.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.