Reklama

Reklama

Sprytna Chata - Inteligentne domy to przyszłość

Opublikowano: pon, 16 maj 2016 12:18
Autor: | Zdjęcie: sprytnachata.pl

Sprytna Chata - Inteligentne domy to przyszłość - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Właściciel firmy Sprytna Chata, Łukasz Sierakowski, w rozmowie o inteligentnych domach oraz dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw automatyki domowej i budynkowej.

Reklama

Czym zajmuje się Sprytna Chata?

Sprytna Chata specjalizuje się w projektowaniu i wykonaniu nowoczesnych instalacji elektrycznych i teletechnicznych w domach jednorodzinnych i budynkach użytkowych. Popularnym określeniem dla tego typu instalacji jest pojęcie Inteligentny Dom.


Realizujemy również podstawowe instalacje elektryki, systemy monitoringu oraz alarmy.


W miarę możliwości staramy się realizować tak te systemy aby zaimplementować w nie nowoczesne rozwiązania integracji systemów. Pozwala to na otrzymanie podstaw systemów automatyki.


Czym w takim razie jest Inteligentny Dom?


Inteligentny dom to bardzo szeroko pojęte i obecnie mocno spopularyzowane hasło. Pojęcie to określa budynek, który został wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniki z zakresu automatyki domowej i budynkowej. Uważamy, że nie każdy dom można nazwać Inteligentnym Domem. Naszym zdaniem tylko dobrze zaprojektowany, zrealizowany i zaprogramowany dom można określić mianem Inteligentnego. Budynek, który potrafi realizować automatyczne funkcjonalności bez ingerencji użytkownika, a według jego oczekiwań i zgodnie z panującymi warunkami w i na zewnątrz obiektu jest niewątpliwie inteligentnym.


Co możemy uzyskać dzięki takim technikom?


Dobrze zaprojektowana automatyka domu lub też budynku zapewnia użytkownikom większą energooszczędność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Nasze projekty tworzymy tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom inwestorów. Tym samym nie mamy dwóch takich samych projektów. Każda inwestycja to inne oczekiwania i potrzeby, inny projekt, inne podejście.


Instalacje, jakie projektujemy oraz systemy automatyki, jakie realizujemy pozwalają na zintegrowanie takich elementów budynku jak: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja, rolety, żaluzje, markizy, alarm, monitoring, kontrola dostępu, napędy bram, podlewanie, systemy audio/video oraz wiele innych. Domowy system automatyki można podzielić na dwie części: urządzenia dostarczające informacje do systemu – sensory, oraz urządzenia, które wykonują polecenia – aktory. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane sensory i aktory pozwalają na autonomiczną pracę systemu automatyki zgodnie z potrzebami użytkowników.


Użytkownik za pomocą centrum zarządzania domem, którym jest zazwyczaj wizualizacja na tablety, komputery oraz smartfony, ustala parametry odpowiednich elementów automatyki domu. System Inteligentnego Domu znając oczekiwania użytkownika  oraz aktualnie panujące warunki w domu oraz na zewnątrz domu realizuje funkcjonalności automatycznie tak, aby uzyskać założony przez użytkownika efekt. Parametry są ustawiane przez użytkownika na początku użytkowania domu i zmieniane w razie potrzeby. W perspektywie czasu, to system sam zarządza domem według określonych parametrów.


Brzmi to ciekawie, niemalże jak z filmu z przyszłości. Czy użytkownik w pełni przekazuje kontrolę nad domem systemowi Inteligentnego domu?


Owszem, inteligentne domy to przyszłość. Przyszłość, w którą warto inwestować. Rozwiązania z zakresu automatyki domu z roku na rok stają się co raz bardziej popularne. Świadomość ludzi rośnie. Jeszcze nie tak dawno temu dotykowe panele z wyświetlaczami widzieliśmy tylko w filmach, a dziś są praktycznie nieodłącznym elementem codzienności każdego z nas. Kiedy będzie tak z domami? Mam nadzieję, że koncepcja inteligentnych domów będzie zyskiwać coraz większą popularność i w niedalekiej perspektywie rozwiązania z zakresu automatyki domowej będzie można zaobserwować w większości domów.Wracając do pytania o przekazanie kontroli nad domem - zaprojektowany system automatyki działa autonomicznie, ale pełną kontrolę nad systemem ma użytkownik. Może zarówno zmieniać parametry, wyłączać niektóre automatyczne funkcjonalności na wybrany przez siebie czas i samodzielnie kontrolować elementy systemu.


Pojęcie automatyki kojarzy się z czymś drogim i luksusowym. Jak przedstawiają się koszty realizacji systemu automatyki domu i budynku?


To pierwsze i oczywiste pytanie dla każdego inwestora ale nie ma na nie gotowej odpowiedzi. I dobrze, bo gdyby tak było, oznaczałoby to, że realizujemy nasze projekty schematycznie. A naszym celem jest indywidualne podejście do każdego inwestora i zapewnienie mu takich rozwiązań systemowych, które będą odpowiedzią na jego potrzeby. Nie da się więc określić kosztów w kilkuminutowej rozmowie. Systemy automatyki oferują tak szeroki wachlarz funkcjonalności, że jedyną słuszną drogą jest spotkanie, określenie potrzeb i budżetu na tego typu system. Jesteśmy świadomi, że budowa domu lub innego obiektu to kosztowna inwestycja i większość inwestorów ograniczona jest budżetem. Jednakże warto poświęcić czas aby poznać możliwości, jakie daje automatyka domowa.


Sprytna Chata zachęca do kontaktu, umówienia się na spotkanie, w trakcie którego przybliżamy możliwości takich systemów w ramach określonego budżetu i perspektyw na przyszłość. Nasze doświadczenie pozwala nam proponować klientom rozwiązania w dłużej perspektywie czasowej, których realizacja mogłaby okazać się niemożliwa po zakończeniu budowy domu czy obiektu. Warto też zajrzeć do innych źródeł o inteligentnych domach - pozyskana samodzielnie wiedza na ten temat buduje świadomość inwestora.


Kiedy najlepiej zacząć myśleć o inteligentnym domu?


Zdecydowanie przed położeniem okablowania w domu. Okablowanie dedykowane do uruchomienia automatyki to nie do końca standardowa instalacja elektryczna.


Jest to połączenie standardowej elektryki, bezpiecznej niskonapięciowej instalacji elektrycznej i teletechnicznej oraz centralnego prowadzenia okablowania. Istnieją na rynku systemy automatyki domowej, które jesteśmy w stanie uruchomić na istniejących już budynkach z wykorzystaniem standardowej instalacji elektrycznej, jednakże nie jest to tanie rozwiązanie oraz niestety nie pozwala na osiągnięcie takich funkcjonalności, jak system automatyki zaprojektowany od podstaw.


Jakie dodatkowe zalety Inteligentnego Domu są w stanie zainteresować potencjalnego klienta?


Zdecydowanie przyciski ścienne. W standardowej elektryce stosujemy typowe, dobrze znane wszystkim włączniki świateł. W systemach automatyki stosujemy przyciski dzwonkowe – czyli takie jak dzwonek do drzwi. Ten typ włączników daje impulsy do systemu, które odpowiednio zaprogramowane realizują różne funkcjonalności. Np. krótkie naciśnięcie jednego klawisza powoduje zapalenie oświetlenia w holu. Natomiast długie przytrzymanie jest sceną wyjścia z domu, czyli wszystkie rolety zewnętrzne zamykają się, światła w domu gasną, ogrzewanie zostaje przestawione na tryb standby, wyłączane jest gniazdo sterowane zasilające żelazko, uzbraja się alarm, otwiera się brama garażowa i wyjazdowa, po określonym czasie zamykają się.


Bardzo ciekawe rozwiązanie, dużo funkcjonalności za jednym „kliknięciem”. Czy w systemach automatyki domowej konieczne są przyciski dzwonkowe?


Nie są konieczne. Można zastosować typowe włączniki do których wszyscy są przyzwyczajeni, jednakże nie osiągniemy z nimi tak ciekawych funkcjonalności. Perełkami dla wnętrz są elektroniczne sensory przyciskowe pracujące w systemie KNX o różnym wyglądzie i wykonaniu. Tutaj pole do popisu mają architekci, aby wkomponować ciekawe włączniki w nowoczesne wnętrze.


Temat jest bardzo ciekawy i rozbudowany. Co na zakończenie może Pan przekazać wszystkim przyszłym i obecnym inwestorom?


Twój dom - Twoja przyszłość :)


Zachęcam do odwiedzania naszej strony internetowej www.sprytnachata.pl oraz śledzenia naszego profilu na Facebook. Zainteresowanych zgłębieniem wiedzy o możliwościach systemów Inteligentnego Domu zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.