Reklama

Reklama

Uczcili największą podziemną armię

Opublikowano: 15 lutego 2021 11:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku obchodziliśmy 79 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Reklama

 W niedzielę 14 lutego w kościele Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie  odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych, pomordowanych, zmarłych oraz żyjących oficerów i żołnierzy Armii Krajowej walczących o wolność Ojczyzny.

Udział w niej wzięły poczty sztandarowe: z repliką sztandaru bojowego I Batalionu 35 Pułku Piechoty AK z Jaty, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Łuków oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Trzebieszów, a także licznie zgromadzeni parafianie oraz członkowie ŚZŻAK z rodzinami.

Mszę św. koncelebrowaną odprawili ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. kan Henryk Drozdek i ks. Marek Wasilewski. W homilii ks. Andrzej powitał poczty sztandarowe oraz  przytoczył rys historyczny powstania Armii Krajowej, której korzenie sięgają utworzonej we wrześniu 1939r. organizacji konspiracyjnej Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej w 1940r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942r. w Armię Krajową. Miała ona charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Przyrównał biblijne opisy trądu z liturgii do wydarzeń II Wojny Światowej, kiedy to Polacy traktowani byli właśnie jak „trędowaci”, jak podludzie podlegający planowej eksterminacji.

Mówiąc o bohaterach tamtych dni, którzy oddali swe życie za Ojczyznę podkreślił rolę kobiet – sanitariuszek w czasie wojny. Przywołał sylwetki Danuty Siedzikówny „Inki” oraz naszej lokalnej bohaterki Jadwigi Szulc – Holnickiej „Wisi”, która zginęła po bitwie pod Gręzówką. Obie były bardzo młode i u progu dorosłego życia nie zawahały się walczyć za Polskę. Na koniec kapłan zaznaczył jak ważna jest pamięć o minionych czasach, dbanie o historyczny przekaz i etos Armii Krajowej oraz ciągła walka o naszą Ojczyznę. 

 

Informacja: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków

Fot. Paweł Przeździak 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -1

    Miłosz

    Dobrze, że nie było tych dwóch przebierańców i postrzeleńców z Farfaka z ich pseudo muzeum na czele, ale kto by ich tam zaprosił w sumie xD Ogólnie bardzo wielki plus za pamięć i zorganizowanie uroczystości.