Reklama

Reklama

Uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Opublikowano: pon, 29 lut 2016 08:39
Autor: | Zdjęcie: Daniel Płudowski (Pracownia Kadru)

Uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy dni trwały w Łukowie uroczystości upamiętniające dokonania Żołnierzy Wyklętych sprzed kilkudziesięciu lat. Były rozgrywki sportowe, turniej wiedzy patriotycznej oraz piknik dla wszystkich łukowian.

Reklama

Wydarzenia, które przygotował Komitet Organizacyjny wpisują się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypada on 1 marca. W Łukowie z tej okazji zorganizowano m.in. test wiedzy historycznej, turniej piłki nożnej czy też niedzielny piknik, połączony z biegami, przeglądem piosenki patriotycznej i akcją oddawania krwi. Całość koordynował Bartłomiej Bryk - pomysłodawca obchodów w Łukowie.

Organizując Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych chciałem przygotować taki program, który zaciekawi wszystkich, od najmłodszych do najstarszych i nie będzie typowym \"krawatowym świętem\'\". Staraliśmy się zainteresować mieszkańców miasta tematyką historyczną poprzez zabawę, sport i zdrową rywalizację. Odpowiednie przygotowanie programu powoduje, że frekwencja jest zapewniona, a dzięki ciekawym połączeniu zabawy i nauki, wspólnie odkopujemy zapomnianą historię - powiedział w rozmowie z naszą Redakcją organizator. Zgłoszenia do biegu i turnieju musieliśmy zamknąć już kilka dni przed zawodami, bo organizacyjnie byliśmy w pewnym sensie ograniczeni. Jednak w przyszłym roku planujemy łukowskie obchody będą jeszcze dłuższe i z jeszcze szerszym programem edukacyjno-rozrywkowym - dodaje B. Bryk.

W łukowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci, czynnie wzięło udział ponad 200 osób - piłkarzy występujących w sobotnim Halowym Turnieju Piłki Nożnej, czy też biegaczy pokonujących kilometry podczas niedzielnych biegów. Te ostatnie zostały podzielone na dwie kategorie: bieg pamięci na 1963 metry, upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek oraz właściwy bieg na dystansie pięciu kilometrów.

Wydarzenia z zeszłego tygodnia nie są jedynymi, które przygotowano w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają jeszcze na projekcję filmu \"Historia Roja\", którą zaplanowano w piątek 4 marca o godzinie 17.00. Film zostanie wyświetlony w Kinie Łuków.

Łukowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane zostały w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.