Reklama

Reklama

Zespół Szkół w Adamowie pod władzą gminy

Opublikowano: pon, 9 maj 2016 08:36
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska (archiwum)

Zespół Szkół w Adamowie pod władzą gminy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 maja Rada Powiatu wyraziła zgodę na przekazanie Gminie Adamów Zespołu Szkół w Adamowie. Do tej pory organem prowadzącym dla tej szkoły był Powiat Łukowski. Od 1 września 2016 sytuacja ulegnie zmianie.

Reklama

Samorząd powiatowy kilkukrotnie podnosił temat problemów ze szkołami średnimi. Niż demograficzny nie pomaga w prowadzeniu szkół tak, by nie trzeba było do nich dokładać. Podczas sesji powiat oddał gminie w zarządzanie jedną ze szkół o niskim naborze. Zanim to się jednak stało, radni opozycyjni pytali m.in. o to: jak przekazanie szkoły pomoże placówce? Czy to nie wstyd, że powiat oddaje szkołę? Czy ktokolwiek porozmawiał z dyrekcją szkoły i Radą Pedagogiczną? Radni pytali także o zasady, na jakich szkoła zostanie przekazana czy o sposób jej dofinansowywania.  

Mimo pytań, dyskusji i wątpliwości uchwała została przegłosowana. Za przekazaniem głosowało 11 radnych, przeciw był 1 (K. Tymoszuk) a 7 wstrzymało się od głosu (H. Lipiec, K. Woliński, K. Fornal, T. Warda, L. Świętochowski, H. Tymosz i R. Żurek). Jak powiedział starosta Janusz Kozioł – dopiero teraz, po przyjęciu uchwały odbędą się rozmowy z Radą Pedagogiczną. A umowa, jaka zostanie wynegocjowana przez oba samorządy, będzie zawierała zapis pozwalający na powrót szkoły do macierzy, gdyby placówce działa się krzywda.  

Zapytaliśmy wójta gminy Adamów Sławomira Skwarka o jego pomysł na prowadzenie szkoły.  

Nie wyobrażam sobie, żeby Adamów nie miał szkoły ponadgimnazjalnej. Powiat otrzymuje subwencję na prowadzenie tej szkoły, ale także dokłada do niej około miliona zł. My chcemy dostać nie tylko subwencję, ale także coś jeszcze, przynajmniej przez jakiś czas. Najwięcej powiat dokłada do internatu. Chcemy go przekształcić w bursę niepubliczną. Szkołę czekają także zmiany kadrowe. Jestem zwolennikiem przechodzenia na emeryturę tych nauczycieli, którzy nabyli pełnych praw do nich – to kilka przykładów zmian, jakie chce przeprowadzić wójt.  

W skład Zespołu Szkół im. Generała Franciszka Kamińskiego w Adamowie wchodzą następujące placówki: Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionów Chłopskich, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Zawodowe dla Dorosłych oraz Szkoła Policealna dla Dorosłych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.