reklama
reklama

Koronawirus: Rząd wprowadza zmiany w walce z pandemią. Premier Morawiecki: Piąta fala stała się faktem [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Kancelaria Premier/Facebook

Koronawirus: Rząd wprowadza zmiany w walce z pandemią. Premier Morawiecki: Piąta fala stała się faktem [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia | foto Screen - Kancelaria Premier/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Skrócony czas kwarantanny i darmowe testy na obecność koronawirusa w aptekach - to właśnie ogłosił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się jednocześnie do aktualnej sytuacji pandemicznej. Z kolei minister zdrowia przekazał, kiedy można spodziewać się szczytu obecnej już - piątej fali pandemii.
reklama

140 tys. zakażeń dziennie

W piątek (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych zakażeniach koronawirusem i 248 zgonach. Tego samego dnia, w związku z pandemią odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego - ministra zdrowia.

- Piąta fala stała się faktem, ale różni się od poprzednich. Tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wariantem omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji. To dlatego notujemy rekordy zakażeń i musimy mierzyć się z sytuacją nową, której do tej pory nie było - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że są analizy mówiące o tym, iż dziennie będzie 140 tys. nowych zakażeń. Zaznaczył, że po dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zaproponowano kilka zmian w walce z wirusem.

- Po pierwsze, będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe, po to, by służba zdrowia mogła zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania - wyjaśnił Morawiecki.

Podkreślił również, iż zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale jednoczesnie spodziewa się, że za 7-10 dni ten trend bardzo szybko się odwróci i może się gwałtownie zmienić. - Będzie kilkaset, może nawet ponad tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na koronawirusa - dodał.

Darmowe testy i skrócona kwarantanna

W związku ze zmianami od 27 stycznia w każdej aptece pojawią się darmowe testy antygenowe na obecnośc wirusa. poruszono też temat pracy zdalnej, o czym rządzący wspominali kilka dni wcześniej.

- Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam, gdzie tylko można. Apeluję do przedsiębiorców, żeby tych najbliższych kilka tygodni przepracowali w trybie zdalnym - przekazał premier.

Premier dodawał też, że najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia. Dlatego rząd wdrażą procedurę, aby każdy, kto dostał pozytywny wynik testu na obecnośc wirusa, w ciągu 48 godzin będzie mógł być zbadany, także w swoim domu, przez lekarza pierwszego kontaktu. 

Zostanie też skrócony okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. 

Oprócz tego tłumaczył, iż rząd chce utrzymać możliwie wszystkie inne świadczenia medyczne, "by nie było takiej sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia, onkologia, ortopedia i wszystkie inne po prostu w dużym stopniu są zakłócone". - Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały aktywną pozostałą część służby zdrowia - zapewnił Morawiecki.

Poza tym, zdaniem premiera 80-90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. - Naukowcy mówią, że szczepionki co najmniej dziesięciokrotnie zwiększają szansę na przeżycie w przypadku mutacji omikron - podkreślił. 

- Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii, który każdego kolejnego dnia oznaczał pokonywanie kolejnych smutnych rekordowych wyników, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Od trzech dni obserwujemy sytuację, kiedy liczba dziennych infekcji utrzymuje się na poziomie ok. 30 tys. Jest ryzyko bardzo poważne, że dzisiejszy wynik przekroczy 40 tys. - powiedział Adam Niedzielski. - Mamy nadzieję, że ta liczba infekcji będzie przekładała się w mniejszym stopniu na obciążenie infrastruktury szpitalnej.

Apogeum piątej fali

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że wszystkie scenariusze zakładają, iż w najlepszej sytuacji apogeum piątej fali będzie na poziomie 60-70 tys., a w najgorszej - 140 tys. zakażeń dziennie.

- W zależności od scenariusza, będziemy mieli do czynienia albo z apogeum w połowie lutego, albo z przesuniętym apogeum na koniec lutego albo w okresie początku marca. Te wielkości są zupełnie nieporównywalne do skali, z jaką mieliśmy do czynienia poprzednio. Ryzyko wydolności systemu opieki zdrowotnej, jej naruszenia jest w tej chwili najwyższe w przebiegu całej pandemii - poinformował Niedzielski.

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama