reklama
reklama

Lublin: W niedzielę beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. KUL wydał oświadczenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lublin: W niedzielę beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. KUL wydał oświadczenie - Zdjęcie główne

Kard. Stefan Wyszyński | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Kolegium Rektorskie KUL wydało okolicznościowe oświadczenie w związku ze zbliżającą się beatyfikacją kard. Wyszyńskiego, absolwenta i Wielkiego Kanclerza KUL. Autorzy podkreślają, że życiorys i nauczanie kard. Wyszyńskiego może być inspiracją dla młodych ludzi.
reklama

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia jest szczególnym wezwaniem do przypominania jego życiorysu i nauczania, które mogą być inspiracją także dla nas współczesnych, w tym młodych ludzi - podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w oświadczeniu wydanym z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Beatyfikacja odbędzie się w niedzielę (12 września) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

- Droga Młodzieży! Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość – a my jesteśmy narodem ambitnym, który nie chce umierać! – musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać się w duchu ofiary i do ofiar się uzdalniać. Może bowiem przyjść taka chwila, w której tylko ofiarą będzie można zagwarantować wolność naszej Ojczyźnie! - zwracał się do młodzieży kard. Wyszyński.

CZYTAJ TAKŻE: 

Uczelnia podkreśla, że nie działał bez strategii i namysłu, a w swojej walce o wolność Kościoła w Polsce i narodu nie używał metod związanych z agresją, chęcią odwetu i nienawiścią. Uniwersytet przekonuje, że zwyciężał poprzez modlitwę, chrześcijańskie miłosierdzie wobec wrogów oraz totalne zawierzenie Chrystusowi i Maryi w każdej, nawet najbardziej trudnej i beznadziejnej sytuacji.

Jak podkreśla Kolegium Rektorskie KUL, Wyszyński nie unikał poświęcenia dla wartości, wzywał do tego również innych, był obrońcą życia. Postawą i nauczaniem wskazywał na chrześcijański styl życia, który często - także dziś - jest sprzeczny z ideologiami wyznawanymi  i promowanymi, często również narzucanymi w świecie. Sprzeciwiał się konsumpcjonizmowi, wyzyskowi i uprzedmiotowieniu człowieka, dopominał się o prawa robotników, chorych, cierpiących i wykluczonych przez społeczeństwo.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wskazywał, że "chociaż czasy są materialistyczne, jednak wiemy, że nie materia jest bogiem, bo gdy materia stanie się bogiem, my będziemy niewolnikami".

- Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecie skłania do postawienia pytania o aktualność jego przesłania i nauczania. Co dziś powiedziałby do nas kard. Wyszyński? Na jakie problemy społeczne zwróciłby szczególną uwagę? Odpowiedzią niech będą jego słowa, które z pewnością mogą odnosić się również do współczesności: "Szkodliwy jest wszelki indyferentyzm, wszelkie zobojętnienie na człowieka, jego myśli i wysiłki, na sprawy rodziny i narodu, a zwłaszcza zobojętnienie na moce wiary, Ewangelii i Krzyża. W następstwach oznacza to deflację moralną i społeczną, bo tworzy naród bez ambicji, bez woli wysiłku i zwycięstwa - czytamy w oświadczeniu.

Całość oświadczenia można przeczytać na stronie internetowej KUL.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama