Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: 106. rocznica bitwy pod Jastkowem. Wicewojewoda: Przez Lublin i Lubelszczyznę wiodła droga ku wolności [GALERIA]

Opublikowano: śr, 4 sie 2021 14:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W 106. rocznicę walk Legionów Polskich z wojskiem rosyjskim pod Jastkowem i zdobycia miasta przez żołnierzy I Brygady odbył się XIX Marsz Szlakiem Legionistów Józefa Piłsudskiego Lublin – Jastków. Były również uroczystości w Lublinie z udziałem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Reklama

Złożono kwiaty, odznaczono i wyróżniono zasłużonych

W ramach uroczystościach okolicznościowych złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi bohaterskim Legionom Józefa Piłsudskiego, gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza oraz Legionistów na cmentarzu przy ul. Białej.
 
- Z dumą możemy powiedzieć, że to właśnie przez Lublin i Lubelszczyznę wiodła droga ku wolności. Droga, która zwieńczenie swoje miało w 1918 roku. Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim odznaczonym i wyróżnionym za kultywowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za marzenie o wolnej Polsce - mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

 Podczas uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

- Polacy to ludzie wolni. Polacy to ludzie, którzy kochają suwerenność, niepodległość i wolność ponad wszystko. I tak jak mówił kard. Stefan Wyszyński, "jak orły, jak wolne ptaki, chcą szybować wysoko”. Chciałem serdecznie pogratulować i podziękować Państwu za to, że mimo tego trudnego czasu pandemicznego gromadzicie się jak co roku w marszu, który upamiętnia jedną z najważniejszych bitew legionowych ziemi lubelskiej – bitwę pod Jastkowem - podkreślał Jan Józef Kasprzyk.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [GALERIA]
 
W 2003 r. lubelski oddział Związku Piłsudczyków przywrócił przedwojenną tradycję marszów na trasie Lublin – Jastków. Coroczne marsze odbywają się 3 sierpnia i mają na celu upamiętnienie bitwy pod Jastkowem.

Bitwa pod Jastkowem

Bitwa pod Jastkowem znajdującym się w powiecie lubelskim, była bitwą stoczoną w dniach 31 lipca - 3 sierpnia 1915 roku między pododdziałami Legionów Polskich a wojskami rosyjskimi w rejonie miejscowości Jastków. Bitwa należała do największych starć Legionów Polskich na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, w trakcie której polskie oddziały miały dużą samodzielność i o samym przebiegu walk decydowali dowódcy pułków i Józef Piłsudski jako głównodowodzący. Był to pierwszy większy bój 4 pułku piechoty Legionów Polskich, uważany za chrzest bojowy formacji. 

Straty po bitwie wyniosły 70 zabitych i około 200 rannych w 4 pułku, a w I Brygadzie - łącznie w 1. 5. i 7. pułku było 19 zabitych i 119 rannych.

Tuż po bitwie, w Jastkowie powstał cmentarz, na którym pochowano wszystkich zmarłych, niezależnie od wyznania i narodowości. Cmentarz umiejscowiono przy szosie Lublin-Garbów, w miejscu wybranym przez uczestników bitwy.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.