reklama
reklama

Odszedł rzeźbiarz Piotr Czubaszek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odszedł rzeźbiarz Piotr Czubaszek - Zdjęcie główne

Śp. Piotr Czubaszek podczas pleneru Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków. Mówił, że rzeźbiarstwo jest pasją na całe życie. - Jest to moja odskocznia od rzeczywistości, czysta przyjemność. Lubię siedzieć i po prostu sobie strugać...

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLI Po ciężkiej chorobie w wieku zmarł Piotr Czubaszek, ceniony artysta i rzeźbiarz ludowy. Jego twórczość była ściśle związana z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej, którego był jednym z wybitnych przedstawicieli.
reklama

Piotr Czubaszek zaczął rzeźbić w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Przed laty w rozmowie ze "Wspólnotą"  wspominał, że od dziecka lubił dużo rysować, mimo że w jego rodzinie mało kto był uzdolniony plastycznie. Oprócz rysunku interesowało go również rzeźbiarstwo.

- Zawsze miałem ochotę, aby coś wyrzeźbić, ale nie miałem do tego warunków. Dopiero znajomość z Andrzejem Zdrojewskim pozwoliła mu na realizację marzeń z dzieciństwa.  Andrzej był moim sąsiadem. Zacząłem trochę strugać... zobaczył, że to mi wychodzi. Potem nawiązałem kontakt z kolegą, który jest artystą ludowym i tak to się zaczęło... – opowiadał.

Liczne plenery

Do swoich prac Czubaszek wykorzystywał głównie lipę i mokrą topolę, która najlepiej nadaje się na duże rzeźby stojące na zewnątrz.

 - Oprócz dłuta przy większych rzeźbach trzeba wspomagać się mechanicznie piłą motorową -  przyznawał. Z sentymentem wspominał pierwszą dużą rzeźbę,  która powstała podczas pleneru w podsiedleckich Chlewiskach w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka".

- W Chlewiskach obchodzono wówczas Rok Reymontowski. Wspólnie z innymi twórcami rzeźbiliśmy postacie z "Chłopów" - kapelę i tańczącą parę. Ja wykonałem postać kobiety. Miała ponad 2 metry wysokości – opowiadał.

Od tego czasu przez kilkanaście lat regularnie uczestniczył w plenerach  w Chlewiskach.  

Uczył młodych

Piotr Czubaszek należał do łukowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz do Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków, gdzie przez wiele kadencji sprawował funkcję prezesa. Tworzył rzeźby i płaskorzeźby,  głównie  postacie świętych, kwiaty oraz ornamenty roślinne. Brał udział w wystawach, konkursach  i warsztatach plenerowych. Jego prace wystawiane są w wielu muzeach w Polsce, jak również w Europie i USA.  

 Zamiłowanie do twórczości ludowej starał się przekazywać młodszemu pokoleniu, prowadząc przy Muzeum Regionalnym w Łukowie "szkółkę rzeźbiarską", popularyzując rzeźbę ludową wśród dzieci i młodzieży. Nie ukrywając swoich tajemnic warsztatowych, uczył młodych adeptów trudnej sztuki rzeźbienia, przy zachowaniu treści i formy rzeźby ludowej naszego regionu. Za pracę z młodzieżą w "szkółce rzeźbiarskiej" jako opiekun oraz za całokształt twórczości otrzymał w roku 2019 od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ", a także wiele podziękowań i nagród  za prowadzone pokazy rzeźbienia i warsztaty rzeźbiarskie w łukowskim muzeum i szkołach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama